Znáte vídeňského architekta Hundertwassera?
.
Věřím, že ano. Možná ne přímo jeho jméno, ale určitě jeho dílo. Je autorem jedné z nejbarevnějších budov ve Vídni - Hundertwasserhaus.
© C.Stadler/Bwag
A znáte fordit?
Možná jste o něm slyšeli, ale spíš si myslím, že ne. Je to velmi zajímavý materiál a ráda bych vám o něm pověděla něco víc.
Mé vlastní fordity
První materiál pro výrobu forditů pocházel z továrny na automobily v Americe. Jedná se o vrstvy automobilového laku nejrůznějších barev, které vznikly během lakování vozů. Vozy se tehdy ručně stříkaly a během toho procesu hodně barvy končilo na zemi okolo vozu. Tyto vrstvy pak byly opakovaně vytvrzeny vysokými teplotami. Časem se pracovníci rozhodli vrstvy odstranit, protože už byly příliš silné a komplikovaly práci. Přitom nejspíš někoho napadlo, že by se ten barevný materiál dal zrecyklovat a využít pro nejrůznější účely. A tak začal příběh forditu.
Pár zajímavostí:
- První materiál pro recyklaci a výrobu šperků a jiných designových kousků byl získán z továrny Ford Motor Company v roce 1940.
- Jako fordit se označují materiály podobného původu, ovšem z jiných továren nebo z výroby jiných věcí. Z automobilek například zelené kabošony z továrny na corvetty (někdy nazývané corvetteit).
- Množství materiálu pro fordit je omezené. Starý způsob lakování vozů skončil v roce 1980.
- Existuje mnoho různých typů forditu a všechny vám nádherným způsobem vyprávějí svou historii. Vidíte v nich mnoho vrstev barev včetně metalických. Podle barev v jednotlivých vrstvách forditu můžete poznat, z jakého období pochází. Je v nich kus americké historie, historie automobilového průmyslu, a v tom je asi jejich hlavní krása.
Šperk ze stříbra a forditu, vyrobeno u Katerinely
A co má tedy fordit společného s Hundertwasserem?
Architekt Hundertwasser totiž kromě barev a spirál miloval ekologii. Snažil se co nejvíce využívat různé odpadové materiály, recyklovat, hledat pro odpad další využití. Například na jeho stavbách najdete stará okna nebo dlaždičky z domovů důchodců.
Fordit by miloval z mnoha důvodů - pro jeho barvy, neopakovatelnost vzorů a barevných kombinací, a také proto, že se jedná vlastně o odpad, ve kterém někdo objevil velkou krásu. Myslím, že Hundertwasser by fordit dokázal skvěle zapojit i do své tvorby.
A takto jsem téma Hundertwasser zpracovala pro soutěž jednoho klubu na Fleru. Šperk nakonec soutěžit nebude, je na něm příliš mnoho chyb, a vlastně ho ani nechci prodávat. Nechám si ho a budu tyhle barvy s radostí nosit. Má v sobě kus historie, příběh a nádhernou energii.
Šperk vyrobený původně pro soutěž na téma Hundertwasser, ze stříbra a forditu. Neprodejný.